default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 22.05.2018, Saat: 06:125 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun!

Yazar Konuyu Başlatan: Admin - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2125 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: % 0
Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

05.06.2013, 19:00
Yorum: #1
user avatar
5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun!
[Resim: dunya_cevre_gunu.jpg]
Dünya Çevre Günü, 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla 5 Haziran günü olarak belirlendi. Ülkemizde ise 1978 yılında Türkiye Çevre Sorunları Vakfı, daha sonra Çevre Müsteşarlığı kuruldu. Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı 5-11 Haziran tarihleri arasını Çevre Koruma Haftası olarak kabul etti.

Okullarımızda Çevre Koruma Haftası boyunca öğrencilere çevre kirlenmesi ve korumasıyla ilgili bilgiler verilir. Doğal çevremizin önemi öğretilir ve doğamızı korumak için almamız gereken önlemler anlatılır.

Günümüzde karşı karşıya kaldığımız başlıca çevre sorunları su, hava ve toprak kirlenmesidir.
Akarsularımız, göllerimiz, denizlerimiz ve yer altı sularımızdaki kirlenmeye "Su Kirlenmesi" denir. Su kirlenmesi nedeniyle sularda yaşayan hayvan ve bitki türlerinin doğal yaşam ortamları bozulur. Bu kirlenme bizim sağlığımız açısından da önemlidir. Mesela, kirli bir denizde artık yüzemeyiz veya böyle bir denizden tutulan balığı yememeliyiz.

Hava kirliliği, yakıtların gerektiği gibi yakılmaması sonucu ortaya çıkar. Kirli hava solunum organlarımızı yorar ve birçok solunum yolu hastalığına neden olabilir.

Toprak kirlenmesi en çok sanayileşme ve yanlış tarım yöntemleri nedeniyle ortaya çıkar. Toprak kirlenmesi nedeniyle toprağın verimliliği azalır. O bölgede yaşayan hayvanlar ve bitkiler hastalanır. Çiftçiler tarlalarında kimyasal gübreler kullanırken dikkatli olmalıdır, mümkünse ziraat mühendislerine danışmalıdır.

Dünyadaki bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi nedeniyle hem doğamızın sağlığı hem de kendi sağlığımız tehlike altında. Günümüzde birçok hayvan ve bitki türü, çevre kirlenmesinden zarar görüyor ve hatta bazılarının nesilleri tükeniyor.

İçerisinde yaşadığımız yer bizim çevremizdir. Doğal çevremiz, etrafımızdaki dağlar, ovalar, çayırlar, ormanlar, göller, denizler, ırmaklardır. Doğa, bize yaşam veren en önemli varlığımızdır. Eğer biz doğayı korursak, doğa da bizleri korur.

Peki, çevremizi korumak için bizler neler yapabiliriz? İşe bazı önlemler alarak başlayabiliriz…
- Çöplerimizin hepsini aynı torbaya atmak yerine plastikleri, camları ve metalleri ayırarak geri dönüşüme gönderebiliriz.
- Bulunduğumuz yeri kirletmeyebiliriz ve çevremizi kirleten kişileri gördüğümüzde onları uyarabiliriz veya yetkililere bildirebiliriz.
- Geri dönüştürülmüş ürünler satın almaya ve aldığımız ürünlerin ambalajlarının geri dönüştürülebilir olup olmadığına dikkat edebiliriz.
- Çevremizde hangi bitki ve hayvanların yaşadıklarını ve onların sağlıklı yaşamaları için neler gerektiğini öğrenebiliriz.
- Okulumuzda bir Çevre Kulübü kurarak öğrendiklerimizi arkadaşlarımızla paylaşabiliriz.
- Çevre koruma için girişilen çalışmalara katılarak çevremizin korunmasına destek olabiliriz.

Arkadaşlar, güzel ve temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı yaşamak için çevremizi koruyalım ve arkadaşlarımızı da bu konuda bilinçlendirelim. Doğamız, kendi çocuklarınıza bırakacağınız en önemli mirasınızdır...

Yaşanabilir bir çevre için çalışan Orman Mühendisi...
Alıntı ile Cevapla

Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 

Konu Bağlantı Araçları
5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! Konusunun Linki Direkt Link
5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! Konusunun HTML Kodu HTML Link
5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! Konusu BBCode Linki BBCode Link
5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! indir, 5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! Videosu, 5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! online izle, 5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! Bedava indir, 5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! Yükle, 5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! Hakkında, 5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! nedir, 5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! Free indir, 5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! oyunu, 5 Haziran Dünya Çevre Gününüz Kutlu Olsun! download


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hızlı Menü:


İletişim | Genç Orman Mühendisleri | Yukarı Git | Arşiv | RSS | Sitemap