default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 22.05.2018, Saat: 14:10Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler

Yazar Konuyu Başlatan: Admin - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2015 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: % 0
Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

16.01.2013, 10:31
Yorum: #1
user avatar
Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler
[Resim: animalia_giris.jpg]
Hayvanlar aleminin üyelerinin sınıflandırılmasında göz önünde bulundurulan
çeşitli ölçütler ve tipleri aşağıda verilmiştir:

1. Simetri:Canlıların vücut şekilleri, belirli simetrileri oluşturacak şekilde düzenlenir. Bu simetriler şu şekilde düzenlenebilir: Asimetri, Sferik simetri, Radial simetri ve Bilateral simetri

2. Segmentasyon (Metamerizm): Vücut bölgelerinin biribiryle eş yapı gösteren bölümlerine segment adı verilir. Bu bölgelerin birbirine benzer olup olmamasına göre canlılarda homonom metamerizm ya da heteronom metamerizm görülebilir.

3. Embriyonik tabakalar: Embriyo gelişimi sırasında, çeşitli doku ve organları oluşturacak olan tabakaların (endoderm, mezoderm ve ektoderm) varlığına göre:Diploblasti ve Triplobasti.

4. Vücut boşluğu (Sölom): Sölom tipine göre Acoelomata, Pseudocoelomata ve Eucoelomata olarak; sölomun oluşum şekline göre ise Şizosöl sölom ve Enterosöl sölom adını alır.

5. Ağız ve anüsün oluşumu: Bu kavramlar, bilateral simetriyle ortaya çıkar. Ağız ve anüsün oluşum şekline göre canlılar, Protostomia ve Deuterostomia olarak gruplandırılırlar.

6. İskelet: İskeleti meydana getiren organik ve inorganik maddelerin özellikleri, iskeleti oluşturan elemanları ve iskeletin içte (internal) ya da dışta (eksternal) oluşu.

7. Embriyo gelişimi: Yumurta gelişimi süresince, hücre bölünmesinin düzlemsel düzenlenişine göre Holoblastik, Meroblastik veya segmentasyon şekline göre Spiral segmentasyon, Radial segmentasyon gibi gruplandırmalar bulunmaktadır.

8. Üyeler: Hareket ve beslenme gibi görevleri yerine getirmek üzere oluşturmuş vücut bölümleridir. Üyelerin tek ya da çift oluşu, eklemli ya da eklemsiz oluşu, sınıflandırmada kullanılan karakterlerdir.

9. Eşey: Canlının tek bir cinsiyeti ya da iki cinsiyeti birden taşıyor olmasına göre: Monoik ya da dioik olma durumu.

10. Larva: Gelişim süresi boyunca bir larva evresinin bulunup bulunmaması, bulunuyorsa da larvanın tipi ve özellikleri, sınıflandırılmada başvurulan diğer bir karakterdir.

11. Sindirim sistemi: Ağız ve anüsün bulunuşu, buna göre sindirim sisteminin tam veya yarım oluşu ile sindirim sisteminin diğer özellikleri, canlıların sınıflandırılmasında evrimsel açıdan önem taşımaktadır.

Kaynak:TÜBİTAK

Yaşanabilir bir çevre için çalışan Orman Mühendisi...
Alıntı ile Cevapla

Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 

Konu Bağlantı Araçları
Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler Konusunun Linki Direkt Link
Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler Konusunun HTML Kodu HTML Link
Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler Konusu BBCode Linki BBCode Link
Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler indir, Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler Videosu, Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler online izle, Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler Bedava indir, Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler Yükle, Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler Hakkında, Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler nedir, Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler Free indir, Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler oyunu, Hayvanlar Aleminin Sınıflandırılmasında Kullanılan Ölçütler download


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hızlı Menü:


İletişim | Genç Orman Mühendisleri | Yukarı Git | Arşiv | RSS | Sitemap