default avatar Hoşgeldin, Ziyaretçi: Aşağıdaki form ve bağlantıları kullanarak sitemize giriş/kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 Şifremi Unuttum?  Yardım  Üye Ol Tarih: 22.05.2018, Saat: 06:14Konya’da Orman mı var?

Yazar Konuyu Başlatan: Admin - Görüntüleme - Okunma Okunma Sayısı: 2157 - Yorum Toplam Yorumlar: 0
Konu Kalitesi: % 0
Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

16.05.2013, 08:36
Yorum: #1
user avatar
Konya’da Orman mı var?
[Resim: konya2.jpg]
Arif YAVUZ/ Orman Mühendisi
Bir gün Bölge Müdürlüğü’nün kapısına yaklaşırken önümde üç dört genç yürüyordu. İçlerinden birisi Orman Bölge Müdürlüğü tabelasını görünce yanındaki arkadaşlarına;
Yahu bu Devlet adam olmaz, orman nere Konya nere, çölün ortasına Orman Bölge Müdürlüğü kurmuşlar dedi.
Gençleri durdurdum, nereli olduklarını sordum. İkisi Trakyalı, birisi Tokatlı imiş ve Üniversitede öğrencilermiş. Kendilerine Orman İşletme Müdürü olduğumu, isterlerse Konya ormanlarını gezdirebileceğimi söyledim. Bu da nerden çıktı der gibi şöyle bir baktılar, bıyık altından gülüp, kafalarını sallayıp gittiler.
Esas itibariyle Konya’da orman olup olmadığı sadece Konya’ya dışarıdan gelenlerde değil, Sultan Dağları, Toros Dağları'nın Konya ve Karaman illerinde kalan bölümlerinde yaşamayanlar veya oralardan gelip Konya’ya yerleşmeyenler içinde bilinmeyen bir konudur. Gönül ister ki; merak eden herkesi uçaklara, helikopterlere bindirip Konya Orman Bölge Müdürlüğü'nün ormanlarını gezdirebilsek.
İlkokuldan üniversiteye kadar okuduğumuz coğrafya kitaplarında Türkiye’nin yedi coğrafi bölgeden oluştuğunu, bunların ekonomik, coğrafi, iklim, yetişen ürünler vb. bir çok özellikleri bize öğretilmeye çalışılır, ezberi kuvvetli olan iyi not alır, az çalışan veya ezberi kuvvetli olmayan da geçer not alır geçer… de hiç kimse bu yedi bölgeyi kim neye göre ayırmış diye öğretmez veya biz merak edip öğrenmeyiz.
Bazı TV haber kanallarının hava durumu raporlarında kullandıkları uydu görüntülerinden veya imkanı olanların internetteki Google Earth’den ister Dünya’ya isterseniz Türkiye’ye bakınız. Su ile kaplı alanların mavinin farklı tonlarında, karaların ise yeşilden sarıya, kahverenginden beyaza kadar çok farklı renklerde olduğunu görürsünüz. Bir farklı sekmede de http://www.dmi.gov.tr den Türkiye’nin ister ortalama yağış haritasını, isterseniz her hangi bir ayın uzun yıllar ortalama yağış haritasını açalım. Dikkatlice bir karşılaştırma yaptığımızda görülecek olan o ki; google earth’teki renk gruplarının ayrıştığı yerler ile Türkiye yağış haritasındaki yağış eğrilerinin ayrıldığı yerlerin aynı olduğunu, Türkiye’nin yedi bölgesinin sınırlarının da üç aşağı beş yukarı buralardan geçtiğini fark ederiz. Bu durum Türkiye’nin yedi bölgesinin, iklim ve buna bağlı olarak doğal bitki örtüsüne göre ayrıldığının ifadesidir.
Bu güne kadar elde ettiğimiz bilgi birikimine göre, temmuz ayı ortalama sıcaklığının +10 C nin üstünde ve yıllık ortalama yağışın 400-450 mm.yi geçtiği yerlerde orman ağaçları tabii olarak yetişebilmektedir. Orman ağacı ne demektir diyecek olursanız; tabii olarak yetişen ve en az beş metre boy yapabilen ağaçlara orman ağacı denmektedir. Şimdi Google Earth üzerine DMİ’nin 400-450 mm. yağış eğrisinin geçtiği yerlerdeki renk değişimine baktığımızda; rengin yeşile yakın ve yeşil, yağışın arttığı yerler de ise koyu yeşil olduğunu fark edeceğiz. Konya ilinde yeşil olan yerlerin güneyde Akdeniz, batıda Ege bölgesinde kaldığını göreceğiz. Burada dikkat etmemiz gereken bir konu da; Konya platosunun denizden ortama yüksekliğinin 1016 m. olduğu ve ormanların ise yükseklerde olduğu gerçeğidir. Bu durum düzlükte ağaç olmadığından değil, her yüz metre yükseldikçe yağışın 54 mm. artması, sıcaklığın 1 C düşmesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Yani; Konya’nın yıllık yağış ortalamasına 350 mm. dersek, 1100 m. rakımda 404 mm., 1200 m. rakımda 458 mm., 1300 m. rakımda….. şeklinde devam etmektedir Bu sebepledir ki Ladik’te, kampüste kar veya yağmur varken muhacir pazarında ya yoktur veya çok azdır. Her ne kadar yağışın miktarı ve şeklini hakim rüzgar yönleri ile arazi şekilleri değiştirirse de, genel kural değişmemektedir. Google Earth’ın bize sağladığı bir bilgi de; rakımı okuyabilmemizdir. Buna göre renk değişimi, yağış eğrisi ve yükseltiyi bir arada değerlendirdiğimizde, Konya ve çevresindeki ormanlık alanları görmüş olacağız demektir.
Bu malumatlardan sonra Konya’daki ormanları aramaya başlayabiliriz. Afyonkarahisar istikametinden Konya’ya gelirken sağımıza bakarak gelirsek dağ yamaçlarındaki ormanları -belli belirsiz olarak- Dokuzun Hanı'na kadar, buradan sonra da Üniversitenin ağaçlandırma sahalarını görürüz. Konya’dan Isparta istikametine giderken Altınapa Barajı çevresindeki ağaçlandırma sahalarını geçtikten sonra ilk doğal ormanı Kızılören Kasabası ve sonrasında Beyşehir’i çıkıncaya kadar görebiliriz. Antalya-Seydişehir-Konya güzergâhında ise; Alacabel’den İnlice ve hatta Çayırbağı’na kadar ormanları görebiliriz. Konya-Karaman istikametinde giderken ilk doğal ormanı Güneysınır Dağları'nda ve Kazimkarabekir Dağları'nda, çok fark edilmese de Karadağ’da görürüz. Sonrası, Gökçe Çamlığı'ndan itibaren görmeye başlarız. Konya-Karapınar-Ereğli istikametinde ilk doğal orman yine çok fark edilmese de Karacadağ’da var ve sonrasında Niğde sınırına kadar yoldan fark edilecek doğal orman görmemiz mümkün değildir. Konya-Aksaray-Nevşehir istikametinde ise ancak Aksaray’ı çıktıktan sonra soldaki Ekecik Dağları'nda ve Aksaray-Adana yolunun sol tarafına düşen Hasan Dağı’nda doğal ormanlar görebiliriz. Konya-Ankara istikametinde ise doğal orman göremeyiz.
Dikkat edilirse yukarıdaki anlatımda ormanın Konya Platosuna en çok sokulduğu orman sınırını tarif etmiş olduk. Bu başlangıcın gerisi ise tabiri caizse denize kadar orman ile kaplıdır. Konya Orman Bölge Müdürlüğü (Konya, Karaman, Aksaray İlleri) 900 000 Hektar (= 3 600 000 Konya dönümü=9 000 000 Dekar Hükümet dönümü) orman alanına sahiptir. Orman Genel Müdürlüğü’nün Türkiye çapında 27 Orman Bölge Müdürlüğü bulunmakta ve ormanlık alan yönünden Konya Orman Bölge Müdürlüğü dokuzuncu sıradadır.
Ne dersiniz? Konya da orman var mıymış?
Not; Bu metinin hiçbir hakkı mahfuz değildir. Herkes istediği yerini istediği gibi kullanabilir.

Kaynak

Yaşanabilir bir çevre için çalışan Orman Mühendisi...
Alıntı ile Cevapla

Yeni Yorum Gönder  Yeni Konu Gönder 

Konu Bağlantı Araçları
Konya’da Orman mı var? Konusunun Linki Direkt Link
Konya’da Orman mı var? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Konya’da Orman mı var? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Konya’da Orman mı var? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş

Konu ile Alakalı Anahtar Kelimeler

Konya’da Orman mı var? indir, Konya’da Orman mı var? Videosu, Konya’da Orman mı var? online izle, Konya’da Orman mı var? Bedava indir, Konya’da Orman mı var? Yükle, Konya’da Orman mı var? Hakkında, Konya’da Orman mı var? nedir, Konya’da Orman mı var? Free indir, Konya’da Orman mı var? oyunu, Konya’da Orman mı var? download


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Hızlı Menü:


İletişim | Genç Orman Mühendisleri | Yukarı Git | Arşiv | RSS | Sitemap